Infineon Technologies IHW15N120R2
Part No.:
IHW15N120R2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IHW15N120R2.pdf
Description:
IGBT 1200V 30A 357W TO247-3
Shipping
IHW15N120R2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.75V @ 15V, 15A
Power - Max:
357 W
Switching Energy:
900µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
133 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/282ns
Test Condition:
600V, 15A, 14.8Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)