TE Connectivity Potter & Brumfield Relays IHV50A5ANG
Part No.:
IHV50A5ANG
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
IHV50A5ANG.pdf
Description:
RELAY CONTACTOR SPST 50A 24V
Shipping
IHV50A5ANG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
IHV50
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
900VDC - Max
Features:
Sealed - Hermetically
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
16 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC