TE Connectivity Potter & Brumfield Relays IHV250AAANA
Part No.:
IHV250AAANA
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
IHV250AAANA.pdf
Description:
RELAY CONTACTOR SPST 250A 12-24V
Shipping
IHV250AAANA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
IHV250
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
12 ~ 24VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
250 A
Switching Voltage:
900VDC - Max
Features:
Economizer, Sealed - Hermetically
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
6 VDC