Infineon Technologies IGW40N65F5FKSA1
Part No.:
IGW40N65F5FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IGW40N65F5FKSA1.pdf
Description:
IGBT 650V 74A TO247-3
Shipping
IGW40N65F5FKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
74 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 40A
Power - Max:
255 W
Switching Energy:
360µJ (on), 100µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
95 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/160ns
Test Condition:
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)