Infineon Technologies IGP50N60TXKSA1
Part No.:
IGP50N60TXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IGP50N60TXKSA1.pdf
Description:
IGBT 600V 100A 333W TO220-3
Shipping
IGP50N60TXKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 50A
Power - Max:
333 W
Switching Energy:
2.6mJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
310 nC
Td (on/off) @ 25°C:
26ns/299ns
Test Condition:
400V, 50A, 7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)