Littelfuse Inc. IDSR040.T
Part No.:
IDSR040.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Alarm Indicating
Datasheet:
IDSR040.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 40A 600VAC/VDC
Shipping
IDSR040.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®, POWR-PRO® IDSR
Package / Case:
Cylindrical, Alarm Indicating
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
40A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Indicating
Class:
RK5
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
1.063" Dia x 5.500" L (27.00mm x 139.70mm)