Tri-Mag, LLC ICM60-180
Part No.:
ICM60-180
Manufacturer:
Tri-Mag, LLC
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ICM60-180.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 59W
Shipping
ICM60-180 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tri-Mag, LLC
Series:
Tri-Mag®, ICM60 (60W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
3.3A
Power (Watts):
59 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Features:
Size / Dimension:
4.62" L x 2.14" W x 1.40" H (117.3mm x 54.4mm x 35.6mm)