Tri-Mag, LLC ICM60-120
Part No.:
ICM60-120
Datasheet:
ICM60-120.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 60W
Shipping
ICM60-120 Specifications
Series:
Tri-Mag®, ICM60 (60W)
Input Type:
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
60 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Features:
Size / Dimension:
4.62" L x 2.14" W x 1.40" H (117.3mm x 54.4mm x 35.6mm)