Tri-Mag, LLC ICM48-240
Part No.:
ICM48-240
Datasheet:
ICM48-240.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 48W
Shipping
ICM48-240 Specifications
Series:
Tri-Mag®, ICM48 (48W)
Input Type:
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
48 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Features:
Size / Dimension:
3.82" L x 1.77" W x 1.36" H (97.0mm x 45.0mm x 34.5mm)