Tri-Mag, LLC ICM12-050
Part No.:
ICM12-050
Manufacturer:
Tri-Mag, LLC
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ICM12-050.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 11W
Shipping
ICM12-050 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tri-Mag, LLC
Series:
Tri-Mag®, ICM12 (12W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
2.1A
Power (Watts):
11 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Features:
Size / Dimension:
2.32" L x 1.61" W x 1.24" H (59.0mm x 40.9mm x 31.5mm)