Eaton - Electronics Division ICL470D13MIC
Part No.:
ICL470D13MIC
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Inrush Current Limiters (ICL)
Package:
Datasheet:
ICL470D13MIC.pdf
Description:
ICL 4.7 OHM 20% 4.5A 13MM
Shipping
ICL470D13MIC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
ICL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
R @ 25°C:
4.7 Ohms
Tolerance:
±20%
Current - Steady State Max:
4.5 A
R @ Current:
Diameter:
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)