Eaton - Electronics Division ICL400D13MIC
Part No.:
ICL400D13MIC
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Inrush Current Limiters (ICL)
Package:
Datasheet:
ICL400D13MIC.pdf
Description:
ICL 4 OHM 20% 5A 13MM
Shipping
ICL400D13MIC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
ICL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
R @ 25°C:
4 Ohms
Tolerance:
±20%
Current - Steady State Max:
5 A
R @ Current:
Diameter:
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)