Vicor Corporation IB048E120T40N1-CB
Part No.:
IB048E120T40N1-CB
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
IB048E120T40N1-CB.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR IB048E120T40N1
Shipping
IB048E120T40N1-CB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
VI Brick® IBC
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
500 W
Current - Output:
12V
Voltage - Input:
40A
Regulator Topology:
38V ~ 55V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
1MHz