Abracon LLC HWZT-16.00MD
Part No.:
HWZT-16.00MD
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Resonators
Package:
Radial - 2 Lead, 5.00mm Pitch
Datasheet:
HWZT-16.00MD.pdf
Description:
CERAMIC RES 16.0000MHZ T/H
Shipping
HWZT-16.00MD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
HWZT
Package/Case:
Radial - 2 Lead, 5.00mm Pitch
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±0.3%
Frequency Tolerance:
±0.5%
Features:
Capacitance:
Impedance:
40 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height:
0.394" (10.00mm)