Samtec Inc. HW-01-10-S-S-550-165
Part No.:
HW-01-10-S-S-550-165
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
HW-01-10-S-S-550-165.pdf
Description:
CONN BRD STACK .100" 1POS
Shipping
HW-01-10-S-S-550-165 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
1
Pitch:
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.115" (2.921mm)
Length - Stack Height:
0.550" (13.970mm)
Length - Tail:
0.165" (4.191mm)