Littelfuse Inc. HVR600P150CRBF
Part No.:
HVR600P150CRBF
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
HVR600P150CRBF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 150MA RADIAL
Shipping
HVR600P150CRBF Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POLY-FUSE®, HVR600
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Trip (It):
300 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
4.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
9 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
22 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.496" (12.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)