TE Connectivity Passive Product HVR30D100MK
Part No.:
HVR30D100MK
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Tubular
Datasheet:
HVR30D100MK.pdf
Description:
RES CHAS MNT 100M OHM 10% 50W
Shipping
HVR30D100MK Specifications
Manufacturer:
Series:
HVR, CGS
Package/Case:
Axial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
100 MOhms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
50W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
High Voltage, RF, High Frequency
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.181" Dia x 5.512" L (30.00mm x 140.00mm)