TE Connectivity Passive Product HVR30B8M4J
Part No.:
HVR30B8M4J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
HVR30B8M4J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 8.4M OHM 5% 50W
Shipping
HVR30B8M4J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HVR, CGS
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
8.4 MOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
50W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
High Voltage, RF, High Frequency
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.205" Dia x 4.724" L (30.60mm x 120.00mm)