Littelfuse Inc. HVR250P080CFF
Part No.:
HVR250P080CFF
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
HVR250P080CFF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 80MA RADIAL
Shipping
HVR250P080CFF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POLY-FUSE®, HVR250
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
80 mA
Current - Trip (It):
160 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
14 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
33 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.228" L x 0.201" W (5.80mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.429" (10.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.217" (5.50mm)