Ohmite HV40/70MK30R00E
Part No.:
HV40/70MK30R00E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Module
Datasheet:
HV40/70MK30R00E.pdf
Description:
40W 30 OHMS METALOHM 10%
Shipping
HV40/70MK30R00E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Metalohm
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
30 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
40W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±90ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.563" L x 0.875" W (65.10mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max):
0.750" (19.05mm)
Lead Style:
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)