TE Connectivity Linx HUM-900-RC
Part No.:
HUM-900-RC
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
32-SMD Module
Datasheet:
HUM-900-RC.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZ CAST SMD
Shipping
HUM-900-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Series:
HumRC™
Package/Case:
32-SMD Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Proprietary
Modulation:
FHSS, FSK
Frequency:
900MHz
Data Rate:
Power - Output:
9.5dBm
Sensitivity:
-98dBm
Serial Interfaces:
Parallel, UART
Antenna Type:
Antenna Not Included, Castellation
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
2V ~ 3.6V
Current - Receiving:
25.5mA
Current - Transmitting:
22mA ~ 36mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C