IXYS HTZ240F10K
Part No.:
HTZ240F10K
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
HTZ240F10K.pdf
Description:
DIODE MOD GP 10000V 1.7A MOD
Shipping
HTZ240F10K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
HTZ240F
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
10000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
1.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
10 V @ 2 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 10000 V