Allied Components International HTC230LL-102L-RC
Part No.:
HTC230LL-102L-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Horizontal, 2 PC Pin
Datasheet:
HTC230LL-102L-RC.pdf
Description:
1000uH +/-15% HM Toroidal Induct
Shipping
HTC230LL-102L-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TC230LL
Package/Case:
Horizontal, 2 PC Pin
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
137mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.51mm)