Panduit Corp HSTTT93-48-5
Part No.:
HSTTT93-48-5
Datasheet:
HSTTT93-48-5.pdf
Description:
HEATSHRINK 0.93" X 4' WHT/TRAN
Shipping
HSTTT93-48-5 Specifications
Series:
Dry-Shrink™, HSTTT
Type:
Tubing, Semi Rigid
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
0.930" (23.62mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.655" (16.64mm)
Recovered Wall Thickness:
0.020" (0.51mm)
Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Features:
Color:
White, Translucent
Operating Temperature:
-67°C ~ 250°C
Shrink Temperature:
340°C