Panduit Corp HSTTP25-QY
Part No.:
HSTTP25-QY
Datasheet:
HSTTP25-QY.pdf
Description:
HEATSHRINK 1/4" X 25' BLACK
Shipping
HSTTP25-QY Specifications
Series:
Dry-Shrink™, HSTTP
Type:
Tubing, Flexible
Length:
25.0' (7.6m)
Inner Diameter - Supplied:
0.250" (6.35mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.125" (3.18mm)
Recovered Wall Thickness:
0.025" (0.64mm)
Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Features:
Cut Resistant, Flame Retardant, Fuel and Oil Resistant, Solder Resistant, UV Resistant
Color:
Black
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C
Shrink Temperature:
100°C