Panduit Corp HSTTN75-CY
Part No.:
HSTTN75-CY
Datasheet:
HSTTN75-CY.pdf
Description:
HEATSHRINK 3/4" X 100' BLACK
Shipping
HSTTN75-CY Specifications
Series:
Dry-Shrink™, HSTTN
Length:
100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied:
0.750" (19.05mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.428" (10.87mm)
Recovered Wall Thickness:
0.057" (1.45mm)
Material:
Polyolefin (PO), Chlorinated, Irradiated
Features:
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, UV Resistant
Color:
Black
Operating Temperature:
-70°C ~ 121°C
Shrink Temperature:
135°C