Panduit Corp HSTT75-C4
Part No.:
HSTT75-C4
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
HSTT75-C4.pdf
Description:
HEATSHRINK 3/4" X 100' YELLOW
Shipping
HSTT75-C4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Dry-Shrink™, HSTT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied:
0.750" (19.05mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.375" (9.53mm)
Recovered Wall Thickness:
0.030" (0.76mm)
Material:
Polyolefin (PO), Irradiated
Features:
Flame Retardant
Color:
Yellow
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
90°C