Panduit Corp HSTT25-D4
Part No.:
HSTT25-D4
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
HSTT25-D4.pdf
Description:
HEATSHRINK 1/4" X 500' YELLOW
Shipping
HSTT25-D4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Dry-Shrink™, HSTT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
500.0' (152.4m)
Inner Diameter - Supplied:
0.250" (6.35mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.125" (3.18mm)
Recovered Wall Thickness:
0.025" (0.64mm)
Material:
Polyolefin (PO), Irradiated
Features:
Flame Retardant
Color:
Yellow
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
90°C