Panduit Corp HST1.1-9-2Y
Part No.:
HST1.1-9-2Y
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
HST1.1-9-2Y.pdf
Description:
HEATSHRINK 1.1" X 0.75' BLACK
Shipping
HST1.1-9-2Y Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Wet-Shrink™, HST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Tubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio:
3 to 1
Length:
0.750' (228.60mm, 9.00")
Inner Diameter - Supplied:
1.100" (27.94mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.375" (9.53mm)
Recovered Wall Thickness:
0.120" (3.05mm)
Material:
Polyolefin (PO), Irradiated
Features:
Adhesive Lined, Flame Retardant
Color:
Black
Operating Temperature:
-65°C ~ 110°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
120°C