Same Sky (Formerly CUI Devices) HSS19-B20-NP
Part No.:
HSS19-B20-NP
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
HSS19-B20-NP.pdf
Description:
HEAT SINK, STAMPING, TO-218/TO-2
Shipping
HSS19-B20-NP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HSS
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
TO-218, TO-220
Attachment Method:
Bolt On
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
0.866" (22.00mm)
Width:
0.748" (19.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.748" (19.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
3.35W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
8.80°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
22.39°C/W