MEAN WELL USA Inc. HSP-150-2.5
Part No.:
HSP-150-2.5
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HSP-150-2.5.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 2.5V 75W
Shipping
HSP-150-2.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HSP-150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
2.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
30 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
75W (100W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.66" L x 2.44" W x 1.26" H (220.0mm x 62.0mm x 32.0mm)