Essentra Components HSM4-8-15-2
Part No.:
HSM4-8-15-2
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
HSM4-8-15-2.pdf
Description:
HEX STANDOFF M4 NYLON 15MM
Shipping
HSM4-8-15-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco, HSM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
Screw, Thread Size:
M4
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height:
0.591" (15.00mm)
Length - Overall:
0.827" (21.00mm)