Wakefield-Vette HSF-55-45-Y-F
Part No.:
HSF-55-45-Y-F
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
HSF-55-45-Y-F.pdf
Description:
FANSINK 12VDC 55X55X45.1MM
Shipping
HSF-55-45-Y-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
HSF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Clip
Shape:
Square, Fins
Length:
2.165" (55.00mm)
Width:
2.165" (55.00mm)
Diameter:
Fin Height:
1.776" (45.10mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
Thermal Resistance @ Natural:
0.51°C/W