TE Connectivity Passive Product HSC2001K0J
Part No.:
HSC2001K0J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSC2001K0J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 200W
Shipping
HSC2001K0J Specifications
Manufacturer:
Series:
HS, CGS
Package/Case:
Axial, Box
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
200W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)