TE Connectivity Passive Product HSC1002K5J
Part No.:
HSC1002K5J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSC1002K5J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 100W
Shipping
HSC1002K5J Specifications
Manufacturer:
Series:
HS, CGS
Package/Case:
Axial, Box
Active
Resistance:
2.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
100W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)