Same Sky (Formerly CUI Devices) HSB27-434316
Part No.:
HSB27-434316
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
HSB27-434316.pdf
Description:
HEAT SINK, BGA, 43.1 X 43.1 X 16
Shipping
HSB27-434316 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HSB
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Adhesive (Not Included)
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
1.697" (43.10mm)
Width:
1.697" (43.10mm)
Diameter:
Fin Height:
0.650" (16.51mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
8.98W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
2.80°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
8.35°C/W