TE Connectivity Passive Product HSA5R10J
Part No.:
HSA5R10J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSA5R10J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 10W
Shipping
HSA5R10J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HS, CGS
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)