TE Connectivity Passive Product HSA2525KJ
Part No.:
HSA2525KJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSA2525KJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 25W
Shipping
HSA2525KJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HS, CGS
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
25 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
25W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)