TE Connectivity Passive Product HSA10220RJ
Part No.:
HSA10220RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSA10220RJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 16W
Shipping
HSA10220RJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HS, CGS
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
220 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
16W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)