Ohmite HS50F27RF200MMM404
Part No.:
HS50F27RF200MMM404
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HS50F27RF200MMM404.pdf
Description:
50 WATT AL HOUSED LEADED 27OHM
Shipping
HS50F27RF200MMM404 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
HSF
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
27 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.933" L x 1.102" W (49.10mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
0.583" (14.80mm)