MEAN WELL USA Inc. HRPG-300-5
Part No.:
HRPG-300-5
Datasheet:
HRPG-300-5.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 300W
Shipping
HRPG-300-5 Specifications
Series:
HRPG-300 (300W)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Current - Output 1:
60 A
Power (Watts):
300W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension:
7.83" L x 4.13" W x 1.61" H (199.0mm x 105.0mm x 41.0mm)