MEAN WELL USA Inc. HRP-150-12
Part No.:
HRP-150-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HRP-150-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 156W
Shipping
HRP-150-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HRP-150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
13 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
156W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.26" L x 3.82" W x 1.50" H (159.0mm x 97.0mm x 38.0mm)