B B Battery HR50-12-B2
Part No.:
HR50-12-B2
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
HR50-12-B2.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 48AH
Shipping
HR50-12-B2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
HR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
48Ah
Size / Dimension:
7.81" L x 6.56" W x 6.79" H (198.5mm x 166.5mm x 172.5mm)