B B Battery HR15-12-T2
Part No.:
HR15-12-T2
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
HR15-12-T2.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 13AH
Shipping
HR15-12-T2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
HR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
13Ah
Size / Dimension:
6.00" L x 3.92" W x 3.76" H (152.5mm x 99.5mm x 95.5mm)
Termination Style:
Spade, .250" (6.3mm)