Eaton - Bussmann Electrical Division HPV-DV-15A
Part No.:
HPV-DV-15A
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HPV-DV-15A.pdf
Description:
FUSE HLDR CART 1000V 15A IN LINE
Shipping
HPV-DV-15A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HPV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Fuse Size:
0.394" Dia x 1.496" L (10mm x 38mm)
Current Rating (Amps):
15 A
For Use With/Related Products:
5AG, 13/32" x 1-1/2" (Midget)
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Holder
Number of Circuits:
1
Voltage:
1000V