ARTESYN / Advanced Energy HPS3000-9-001
Part No.:
HPS3000-9-001
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HPS3000-9-001.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 3000W
Shipping
HPS3000-9-001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
HPS3000 (3000W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
62 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
3000W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C
Features:
Hot Swappable, I2C Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
12.90" L x 4.20" W x 1.57" H (327.7mm x 106.7mm x 39.9mm)