TE Connectivity Measurement Specialties HPP845E131R5
Part No.:
HPP845E131R5
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Category:
Humidity, Moisture Sensors
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
HPP845E131R5.pdf
Description:
SENSOR HUMID/TEMP 3V I2C 3% SMD
Shipping
HPP845E131R5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HTU
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Sensor Type:
Humidity, Temperature
Humidity Range:
0 ~ 100% RH
Output Type:
I2C
Output:
12b
Accuracy:
±3% RH
Response Time:
5 s
Sensitivity:
Voltage - Supply:
1.5V ~ 3.6V
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C