Vishay Huntington Electric Inc. HPK600K3R
Part No.:
HPK600K3R
Manufacturer:
Vishay Huntington Electric Inc.
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Box
Datasheet:
HPK600K3R.pdf
Description:
RES CHAS MNT 3 OHM 10% 600W
Shipping
HPK600K3R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
HPK600
Package/Case:
Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
3 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
600W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Coating, Housing Type:
Epoxy Coated
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)