Sensata-Crydom HPF240D20R
Part No.:
HPF240D20R
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
HPF240D20R.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 20A 12-280V
Shipping
HPF240D20R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
HPF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
DIN Rail
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC
Voltage - Input:
4 ~ 32VDC
Voltage - Load:
12 V ~ 280 V
Load Current:
20 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C