Boyd Laconia, LLC HP-CWS-R05-150-N
Part No.:
HP-CWS-R05-150-N
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Category:
Heat Pipes, Vapor Chambers
Package:
Datasheet:
HP-CWS-R05-150-N.pdf
Description:
HEAT PIPE ROUND 5 OD 150MM
Shipping
HP-CWS-R05-150-N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Heat Pipe
Attachment Method:
Epoxy or Solder
Shape:
Round
Power - Cooling:
72.0W @ 150mm
Thermal Resistance:
Wick Type:
Sintered
Length:
5.906" (150.00mm)
Width:
Height:
Diameter:
0.197" (5.00mm) OD
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C